Haber

Yeni Araştırma: 2100’de buzulların yüzde 68’i yok olabilir!

ABD’li bilim insanları, küresel sıcaklık artışının mevcut haliyle devam etmesi halinde 2100 yılına kadar kara buz kütlesinin yüzde 32’sinin ve buzulların yüzde 68’inin yok olacağını ortaya koydu.

ABD’li bilim adamları, yeni uydu manzaralarını kullanarak farklı iklim değişikliği senaryolarını ve bunların olası etkilerini ortaya koyuyor

Çalışmaya öncülük eden ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden buzul bilimcisi David Rounce, son yıllarda buzullardaki değişimi incelemek için daha fazla uydu görüntüsü kullanıldığını ve her buzulun geleceğinin farklı değerlendirildiğini belirtti.

Rounce, küresel sıcaklık artışının devam etmesi halinde 2100 yılına kadar kara buz kütlesinin yüzde 32’sinin ve buzulların yüzde 68’inin yok olacağını bildirdi.

Buzulbilimci Rounce, buzulların erimesinin deniz seviyesindeki artışı 115 milimetreye kadar artırabileceğine dikkat çekildi.

Araştırmacılar, küresel sıcaklık artışı uluslararası toplum tarafından belirlenen 1,5 santigrat derece seviyesinde tutulsa bile buzul kütlesinin yüzde 26’sının kaybolabileceğini gözlemledi.

Ayrıca 2100 prestijiyle küresel sıcaklık artışının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tahmin edildiği gibi 2,1 ile 2,9 santigrat derece arasında olması durumunda Avrupa, Batı Kanada, ABD ve Avrupa’daki dağ buzullarının neredeyse tamamının etkilendiği bildirildi. Yeni Zelanda kaybolabilir.

Dünya genelinde 2 milyar insanın temiz su ihtiyacı karada bulunan 215.000’den fazla buzuldan sağlanmaktadır ancak buzulların erimesi deniz seviyesinin yükselmesine neden olduğundan deniz kenarlarında yaşayan milyarlarca insan için tehdit oluşturmaktadır.

Çalışma “Bilim” dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu