Yaşam

Edebiyat Severlerin Keyifle İzleyeceği Hem Yazarları Hem de Yazımı Konulu Filmler

Yazarlar eserlerinin üretim aşamasında pek çok zorlukla karşılaşırlar. Hatta bazen işlerini yarım bırakıyorlar. Siz de yazı yazmak ve yazmakla ilgileniyorsanız, sizler için hazırladığımız bu listeye mutlaka göz atmalısınız. İyi seyirler!

30. Noel’i İcat Eden Adam (2017)

İmdb: 7

Özet: Charles Dickens’ı Noel’i yeniden tanımlayacak zamansız bir benzetme olan Bir Noel Şarkısı’nı yaratmaya götüren yolculuk.

Oyuncular: Dan Stevens, Christopher Plummer, Jonathan Pryce

Yönetmen: Bharat Nalluri

29. Sözler (2012)

İmdb: 7

Özet: Edebi başarısının zirvesindeki bir yazar, başka bir adamın eserini çalmanın bedelini ödemesi gerektiğini keşfeder.

Oyuncular: Bradley Cooper, Zoe Saldana, Dennis Quaid

Yönetmen: Brian Klugman, Lee Sternthal

28. Çin Kahvesi (2000)

İmdb: 7.1

Özet: Başarısız iki yazar, Harry ve Jake, para, estetik, arkadaşlıkları ve Harry’nin yeni taslağı hakkında tartışarak rahatlatıcı bir akşam geçirirler.

Oyuncular: Al Pacino, Jerry Orbach, Susan Floyd

Yönetmen: Al Pacino

27. Gece Düşmeden Önce (2000)

İmdb: 7.2

Özet: Eşcinselliği nedeniyle toplumda tuhaf karşılanan yazar Reinaldo Arenas’ın hayatını konu alan romandan uyarlanan film, Küba Devrimi’ne de ışık tutuyor.

Oyuncular: Javier Bardem, Johnny Depp, Olivier Martinez

Yönetmen: Julian Schnabel

26. Hayalet Yazar (2010)

İmdb: 7.2

Konusu: Eski bir İngiliz Başbakanının anılarını tamamlamak için tutulan hayaletimsi bir yazar, kendi hayatını tehlikeye atan sırları ortaya çıkarır.

Oyuncular: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall

Yönetmen: Roman Polanski

25. Yakut Kıvılcımları (2012)

İmdb: 7.2

Özet: Yazarlık tıkanmasıyla mücadele eden bir romancı, romantizmi alışılmadık bir şekilde bulur: kendisini seveceğini düşündüğü bir kadın karakter yaratarak, sonra onun var olmasını isteyerek.

Oyuncular: Paul Dano, Zoe Kazan, Chris Messina

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris

24. Forrester’ı Bulmak (2000)

İmdb: 7.3

Özet: Siyahi bir genç olan Jamal Wallace, münzevi yazar William Forrester ile bir partide tanışır ve onu akıl hocası olarak seçer.

Oyuncular: Sean Connery, Rob Brown, F. Murray Abraham

Yönetmen: Gus Van Sant

23. Tekrar (2006)

İmdb: 7.3

Özet: Edebi özlem ve gençlik coşkusuyla beslenen iki rekabetçi arkadaş, aşka, depresyona ve filizlenen iş sancılarına göğüs gerer.

Oyuncular: Espen Klouman Hoiner, Anders Danielsen Lie, Viktoria Winge

Yönetmen: Joachim Trier

22. Harry’nin Yapıbozumu (1997)

İmdb: 7.3

Özet: Yazmakla boğuşan ve yazmanın ödülünü hevesle bekleyen Harry Block, kendi geçmişinden olaylar ve en çok satan kitaplarından sahneler yaşar, gerçek ve kurgusal karakterlerin peşini bırakmamak için geri döndüğü anlar.

Oyuncular: Woody Allen, Caroline Aaron, Kirstie Alley

Yönetmen: Woody Allen

21. Kapote (2005)

İmdb: 7.3

Özet: The New York Times’da 1959’da çıkan bir yazı yer alır: Kansas’ta meydana gelen bir cinayet vahşetle doludur. Bir ailenin dört üyesi öldürüldü. Bu yazıyı okuyan Truman Capote aynı zamanda dergiden sorumlu yazardır. Bu olaydan çok etkilenir. Bu tür hikayeler birçok kez üst üste gelse de Capote bu kez farklı bir şekilde etkilenir.

Yönetmen: Bennett Miller

Oyuncular: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins Jr.

20. Kurgudan Daha Yabancı (2006)

İmdb: 7.5

Özet: Harold Crick vasat bir IRS casusudur. Monoton, sıkıcı ve hep tekrarlayıcı. Ancak bir gün tüm bunlar değişir çünkü Harold, kafasının içinde ona hayatını dikte eden bir yazarın sesini duymaya başlar. Harold bunu televizyonda gördüğü saygın bir yazarın sesine benzetiyor. Ancak hikaye, Harold’ın öleceğinden bahsettiğinde, Harold bu hikayenin yazarının peşine düşer.

Oyuncular: Will Ferrell, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaa

Yönetmen: Marc Forster

19. Masamda Bir Melek (1990)

İmdb: 7.5

Özet: Janet Frame, gençken yanlışlıkla şizofreni teşhisi konan zeki bir çocuktu. Sinema, beğenilen kitaplar yayınlayarak Jnet’in dünyayı keşfetmesini ve Avrupa’daki yaşamını anlatıyor.

Oyuncular: Kerry Fox, Alexia Keogh, Karen Fergusson

Yönetmen: Jane Campion

18. Saatler (2002)

İmdb: 7.5

Özet: Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir günü, Virginia Woolf’un kült romanı Mrs.

Yönetmen: Stephen Daldry

Oyuncular: Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep

17. Barton Fink (1991)

İmdb: 7.6

Özet: Ünlü bir New York oyun yazarı, filmler için yazmak üzere Kaliforniya’ya çekilir ve Hollywood’un cehennem gibi gerçekliğini keşfeder.

Oyuncular: John Turturro, John Goodman, Michael Lerner

Yönetmenler: Joel Coen, Ethan Coen

16. Una Pura Formalite (1994)

İmdb: 7.6

Özet: Onoff, bir süredir yeni bir kitap yayınlamayan ve münzevi bir yazar haline gelen ünlü bir kişidir. Bir gece, polis tarafından kimliği olmadan çılgınca ve nefes nefese koşarken müfettiş ondan şüphelenmeye başlar.

Oyuncular: Gérard Depardieu, Roman Polanski, Sergio Rubini

Yönetmen: Giuseppe Tornatore

15. Paris’te Gece Yarısı (2011)

İmdb: 7.7

Özet: Nişanlısının ailesiyle Paris’e seyahat eden nostaljik bir senarist, kendisini her gün gece yarısı gizemli bir şekilde 1920’lere dönerken bulur.

Oyuncular: Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen

Yönetmen: Woody Allen

14. Uyarlama (2002)

İmdb: 7.7

Özet: Charlie Kaufman, Hollywood için dönemin en ünlü kitaplarından biri olan Orkide Hırsızı’nın senaryosunu yazmaya çalışmaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın senaryosunda yeni adımlar atamaz ve attığı her adımda daha da tıkanır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmezmiş gibi son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çalışan ikiz kardeşiyle de boğuşmaktadır.

Oyuncular: Nicolas Cage, Tilda Swinton, Meryl Streep

Yönetmen: Spike Jonze

13. Neverland’i Bulmak (2004)

İmdb: 7.7

Özet: 1904 yılında Londra’da geçen hikayede önce çağının ötesinde bir nükteye sahip olan Barrie’yi tanırız. Son oyununun galasındaki tepkileri izleyen yazar, hayatının en büyük eserini yaratacak ilhamı araması gerektiğini hisseder. Ancak bu ilham, beklenmedik bir anda, sıradan bir günde kendisini bulacaktır.

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Johnny Depp, Kate Winslet, Radha Mitchell

12. Kelebeğin Rüyası (2013)

İmdb: 7.7

Özet: Zonguldak’ta yaşayan iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni modernleşen bu maden şehrinde memurluk hayatlarını sürdürürken sanat, edebiyat ve çoğunlukla şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Yeni ayağa kalkan genç Cumhuriyet modernleşme çabası içindeyken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş verilmektedir.

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan

11. Sult (1996)

İmdb: 7.8

Özet: 1890’da açlıktan ölmek üzere olan yazar Pontus, aşkı ve eserini yayımlatma şansını aramak için Christiania sokaklarında dolaşır. Gerçeklik duygusu solup giderken karşılaştığı tek şey yenilgi ve ıstıraptır.

Oyuncular: Per Oscarsson, Gunnel Lindblom, Birgitte Federspiel

Yönetmen: Henning Carlsen

10. Küçük Kadınlar (2019)

İmdb: 7.8

Özet: Little Ladies, İç Savaş sonrası Amerika’da iki yakayı bir araya getirmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Meg, Jo, Beth ve Amy tamamen farklı kişiliklere sahip dört kız kardeştir. Çocukluklarını geride bırakıp kadınlığa geçiş sürecinde kardeşler her türlü belayla boğuşur. Babaları Amerikan İç Savaşı’na katılan dört genç kız, anneleriyle mücadele etmeye başlar. Bu güçlü süreçte en büyük fayda yan yana olmalarıdır.

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh

9. Sefalet (1990)

İmdb: 7.8

Özet: Ünlü bir yazar, romanlarının bir hayranı tarafından bir araba kazasından kurtarıldıktan sonra, gördüğü ilginin yalnızca bir esaret ve istismar kâbusunun başlangıcı olduğunu fark eder.

Oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Lauren Bacall

Yönetmen: Rob Reiner

8. Mia Aioniotita Kai Mia Mera (1998)

İmdb: 7.9

Özet: Ünlü yazar Alexander çok hastadır ve yaşayacak çok az zamanı vardır. Sokakta Arnavutluk’tan kaçak bir göçmen olan küçük bir çocukla tanışır ve çocuğu eve götürmek için onunla birlikte bir geziye çıkar.

Oyuncular: Bruno Ganz, Isabelle Renauld, Fabrizio Bentivoglio

Yönetmen: Theo Angelopoulos

7. Yalnız Bir Yerde (1950)

İmdb: 7.9

Özet: Dix olarak bilinen Dixon Steele, uzun zaman önce büyük başarılar elde etmiş, ancak şimdi zorluklar yaşayan bir senaryo yazarıdır. Bir akşam bir barda menajeri Mel Lippman ile tanıştığında Mel ona yeni bir kitap bulduğunu söyler ve onu beyaz perdeye getirmeyi teklif eder. Dixon şu an kitabı okuyamayacak kadar yorgun olduğu bahanesini uydurur ve kitabın sahibi olan bar çalışanlarından Mildred Atkinson’dan kitap hakkında yorum alır.

Oyuncular: Humphrey Bogart, Gloria Grahame, Jeff Donnell

Yönetmen: Nicholas Ray

6. Kayıp Hafta Sonu (1945)

İmdb: 7.9

Özet: Don Birnam, hayatla olan insani bağını minimumda tutan bir adamdır. Çünkü hayatın yediği şeylerden biridir. Boşluklarla dolu hayatındaki eksiklikleri gidermek için kronik bir alkolik olmuştur. Tek başına içmek ona yaşadığını hissettirebilir. Ancak Don dört gün boyunca içki içemeyeceği için korkunç bir hafta sonu yaklaşıyor.

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Ray Milland, Jane Wyman, Howard Da Silva

5. Nostalji (1983)

İmdb: 8

Özet: Bir Rus şair ve tercüman, 18. yüzyıl bestecisinin hayatını incelemek için İtalya’ya gider ve bunun yerine, şaire dünyanın nasıl kurtarılabileceğini anlatan düşünceli bir deli ile tanışır.

Oyuncular: Oleg Yankovsky, Domiziana Giordano, Erland Josephson

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

4. Armut Ağacı (2018)

İmdb: 8

Özet: Sinan olası edebiyata ilgi duyan ve yazar olmak isteyen bir gençtir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç, kitabını basacak parayı bulmak için tüm gücünü harcamaya başlar ama babasının geçmişten gelen borçları başını belaya sokar…

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar

3. Dalış Çanı ve Kelebek (2007)

İmdb: 8

Özet: 43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç haftalık komadan sonra uyandı. Bu mucizevi uyanış hekimler tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Bauby fiziksel olarak hiçbir hareketi yapamazken beyin bölgesinde herhangi bir sorun oluşmaz ve seyirci bu andan itibaren Bauby’nin iç sesiyle olaylara tanık olmaya başlar. Tek organı sol göz kapağını kontrol edebildiği adam bir mucizeye daha imza atarak bir göz hareketiyle insanlarla barışmaya, üstelik hayatını anlatacağı bir kitap yazmaya başlar.

Yönetmen: Julian Schnabel

Oyuncular: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze

2. Ölü Ozanlar Derneği (1989)

İmdb: 8.1

Özet: Maverick öğretmeni John Keating, yatılı okul öğrencilerini kendilerini ifade etmenin yeni doruklarına çıkarmak için şiir kullanıyor.

Oyuncular: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard

Yönetmen: Peter Weir

1. Olağan Şüpheliler (1995)

İmdb: 8.5

Özet: Olağan Şüpheliler’de, San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştıran polis gemide 27 ceset ve 91 milyon dolar uyuşturucu parası bulur. Hayatta kalan iki kişiden biri, vücudu yanıklarla dolu korkmuş bir Macar terörist ve oburluğu Verbal Kint adında bir kiralık katil. Kint, polisteki sorgusu sırasında 6 hafta öncesinden başlayarak tüm olayları anlatır. Polislere, beş suçlunun nasıl ortaya çıktığını, kaçırılan bir kamyonu ve bir kabahat lordunu anlatır.

Oyuncular: Chazz Palminteri, Kevin Spacey, Gabriel Byrne

Yönetmen: Bryan Singer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler